Skip to content

Korepetycje zdalne – jak się odbywają?

W dobie pandemii większość Uczniów decyduje się na korepetycje prowadzone w formie online. Rodzice często traktują tę formę zajęć jako „przymus” wynikający z niekorzystnej sytuacji epidemiologicznej w kraju. W tym poście pragnę udowodnić, że korepetycje zdalne mogą być tak samo interaktywne i efektywne jak zajęcia stacjonarne.
Źródło fotografii: https://www.nst.com.my/

Moje początki z korepetycjami online

Korepetycje zdalne prowadzę od sierpnia bieżącego roku i od tego czasu udało mi się przetestować co najmniej kilka narzędzi umożliwiających prowadzenie lekcji online. Pierwsze zajęcia tego typu odbywały się z wykorzystaniem kamery internetowej i tradycyjnej tablicy. Tak prowadzone korepetycje online przypominały lekcje w szkole, niestety miały przede wszystkim formę wykładu – zaangażowanie Ucznia w rozwiązywanie zadań było istotnie ograniczone. Chcąc poprawić efektywność moich zajęć, zaczęłam poszukiwać bardziej wygodnych i skutecznych narzędzi. W ten sposób dowiedziałam się o możliwościach tableta graficznego, dzięki czemu udało mi się całkowicie odmienić mój styl pracy – nie tylko w obszarze prowadzenia korepetycji.

Narzędzia wspierające lekcje zdalne

Aktualnie korepetycje online przeprowadzam z wykorzystaniem zasadniczo trzech narzędzi – aplikacji typu wirtualna tablica, tableta graficznego oraz komunikatora głosowego. Postaram się krótko przybliżyć funkcje poszczególnych narzędzi.

Aplikacja typu wirtualna tablica

Narzędzie, które wybrałam stworzone zostało z myślą o zdalnym realizowaniu grupowych projektów, dzięki czemu w aplikacji dostępnych jest dużo więcej przydatnych funkcji niż tylko pisanie po wirtualnej tablicy. Aplikacja umożliwia tworzenie wielu odrębnych projektów, które dla mnie są po prostu „pokojami” poszczególnych Uczniów, gdzie wszystkie treści wymieniane w trakcie lekcji są zapisywane i katalogowane. Oznacza to, że pliki, obrazy oraz treści odnotowane na wirtualnej tablicy są zapamiętane i uporządkowane, a Uczeń ma do nich stały dostęp. Poza tym aplikacja zawiera wbudowany czat, który umożliwia Uczniowi łatwy kontakt ze mną również poza lekcjami. Uczeń może tym kanałem na przykład przesyłać mi propozycje zagadnień, które chciałby poruszyć w trakcie najbliższego spotkania.

Tablet graficzny

Po ponad miesiącu użytkowania z całkowitą szczerością mogę przyznać, że nie wyobrażam sobie pracy bez tego narzędzia. Tablet graficzny umożliwia sterowanie kursorem ruchami dłoni odwzorowującymi pisanie, dzięki czemu zapisywanie treści na tablicy wirtualnej odbywa się tak samo płynnie jak podczas pisania na tradycyjnej tablicy lub zwykłej kartce. Mój tablet posiada również przyciski funkcyjne na rysiku oraz samym tablecie, co pozwala jeszcze bardziej zoptymalizować pracę na wirtualnej tablicy. Przyciski można dowolnie zaprogramować dzięki prostej w obsłudze, dedykowanej aplikacji, co przyspiesza dostęp do wybranych skrótów klawiszowych. Tablet graficzny wykorzystuję nie tylko w trakcie lekcji online, ale również podczas prowadzenia własnych notatek, tworzenia grafiki, rozwiązywania zadań i tak dalej. Dzięki tabletowi graficznemu i aplikacji typu wirtualna tablica praktycznie wyeliminowałam papierowe kartki ze swojej codziennej pracy. Papier służy mi już tylko do drukowania dokumentów.

Komunikator głosowy

Tutaj raczej nie jest wymagany żaden komentarz – większość osób korzystających z Internetu co najmniej raz w życiu korzystała z dowolnego komunikatora głosowego. W tym zakresie nie jestem szczególnie wybredna – większość funkcji, które uważam za niezbędne w trakcie korepetycji online umożliwia mi wirtualna tablica, dlatego od komunikatora oczekuję tylko łączenia rozmowy bez zakłóceń. Wybieram zazwyczaj komunikator dostępny na portalu społecznościowym lub inną aplikację, do której Uczeń posiada dostęp.

Rodzic może wesprzeć skuteczność lekcji zdalnych

Dzięki wykorzystaniu odpowiednich narzędzi wspierających lekcje zdalne, korepetycje online mogą być tak samo skuteczne jak korepetycje stacjonarne. W trakcie zajęć Uczeń ma możliwość pisania po wirtualnej tablicy, a więc możliwe jest wspólne rozwiązywanie zadań i śledzenie postępów Ucznia w procesie przyswajania wiedzy. Jeśli mogę doradzić coś Rodzicom chcącym wesprzeć skuteczność i atrakcyjność zdalnych korepetycji, serdecznie polecam zakupienie dziecku tableta graficznego.

Szanowny Rodzicu – jeśli tylko możesz sobie pozwolić na wydatek rzędu 100-300 zł, to nabycie tableta graficznego w dobie nauczania zdalnego jest doskonałym pomysłem. Pisanie po tablicy wirtualnej za pomocą myszki bywa nieco kłopotliwe, co może stanowić barierę dla niektórych Uczniów i zmniejszyć ich zaangażowanie w lekcje. Część moich Uczniów posiada tablety graficzne i z moich obserwacji wynika, że ta grupa Uczniów rozwiązuje samodzielnie większą liczbę zadań w trakcie zajęć niż Uczniowie posługujący się myszką. Poza korepetycjami zdalnymi Uczeń może wykorzystywać tablet graficzny do wypełniania kart pracy przesyłanych przez nauczyciela bez konieczności ich drukowania, a następnie skanowania. Czysta oszczędność czasu i zasobów – nieprawdaż?

Nie muszę wspominać o tym, że na skuteczność lekcji zdalnej wpływa stabilność łącza internetowego. Jeśli w wyniku słabej jakości łącza rozmowa jest ciągle przerywana, ciężko jest liczyć na wysoką skuteczność zajęć. Nie mówiąc już o irytacji zarówno ze strony Ucznia jak i Nauczyciela :). Dlatego zanim zdecydujesz się na korepetycje online, upewnij się, że Twoje łącze umożliwi Ci uczestniczenie w zajęciach bez przeszkód.

Moje stanowisko do zdalnych korepetycji wygląda tak:

Dodam, że nie wyobrażam sobie pracy bez dodatkowego monitora :).

Jesteś zainteresowany korepetycjami online z zakresu fizyki?

Skontaktuj się ze mną!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *