Prace licencjackie i magisterskie- dlaczego lepiej jest zlecać usługi firmom?

Rynek usług wspierających studentów w procesie przygotowania prac pisemnych działa bardzo prężnie. Osoby poszukujące pomocy z pracą dyplomową mogą natknąć się na ogłoszenia zarówno firm jak i osób prywatnych. Zanim jednak odniosę się bezpośrednio do tematu artykułu i odpowiem na pytanie dlaczego lepiej jest zlecać usługi firmom, postaram się wyjaśnić z czego wynika tak duże zainteresowanie tego typu usługami.

Dlaczego tak wielu studentów potrzebuje wsparcia w przygotowaniu pracy dyplomowej?

Przygotowanie pracy licencjackiej lub magisterskiej powinno być uwieńczeniem kilkuletniego kształcenia w wybranej dziedzinie. Należy oczekiwać, że każdy student w trakcie kilku lat nauki w szkole wyższej powinien znaleźć przynajmniej jeden obszar wiedzy, który go szczególnie zainteresuje i na tej podstawie wytypować problem badawczy, będący tematem rozprawy na koniec studiów. I generalnie tak jest, że każdy student, jak nie sam, to z pomocą promotora, dochodzi do takiego etapu, że ma sformułowany temat pracy. Z czym związane są problemy, które uniemożliwiają pójdzie o krok dalej?

Napisanie pracy dyplomowej wymaga wielu dodatkowych umiejętności, niezwiązanych bezpośrednio z wiedzą specjalistyczną na temat przedmiotu pracy. Są to umiejętności związane z obsługą edytora tekstowego i znajomością zasad prawidłowego formatowania. Ponadto należy radzić sobie z przygotowaniem tekstu, który składa się z poprawnych językowo zdań, złożonych zgodnie z zasadami logiki, tworzących spójną, merytoryczną całość. Teoretycznie program studiów powinien obejmować przyswojenie wszystkich niezbędnych kompetencji, ale jak jest w rzeczywistości?

Czego z dużym prawdopodobieństwem nie nauczymy się na studiach?

Założenie jest takie, że umiejętność przygotowania podstawowych form pisemnych powinno się wynieść ze szkół niższego szczebla. W końcu każdy, kto rozpoczyna naukę w szkole wyższej zdał egzamin maturalny z języka ojczystego, stąd też należy oczekiwać, że studenci przekraczający próg uczelni wiedzą jak poradzić sobie „od strony technicznej” z napisaniem dłuższego tekstu. W końcu praca licencjacka nie jest tekstem literackim, jej struktura jest sztywna i z góry określona, a sama praca nie wymaga kwiecistego języka, wystarczy, że tekst jest spójny pod względem logicznym, bez rażących błędów w konstrukcji zdań, które uniemożliwiają jego zrozumienie. Z drugiej strony nie należy zapominać, że umiejętność tworzenia tekstów jest umiejętnością techniczną, która wymaga ćwiczeń. Niestety niewiele osób, szczególnie tych zajmujących się naukami ścisłymi, technicznymi, nie docenia jej wartości.

Praktyka w przygotowaniu dłuższych form wypowiedzi kończy się często wraz z napisaniem rozprawki maturalnej, ponieważ na wielu kierunkach studiów nie wymaga się w trakcie nauki złożonego formułowania myśli i przygotowywania wielostronicowych tekstów. Wynika to chociażby z tego, że wiedza weryfikowana jest na podstawie testów i zadań wymagających maksymalnie kilkuzdaniowych odpowiedzi. Można by w tym momencie zapytać „po co studentom kierunków technicznych umiejętność tworzenia tekstów?”. Rzeczywiście, na wielu kierunkach przygotowuje się prace końcowe o charakterze badawczym, projektowym, jednakże, zaufajcie mi- nawet na kierunkach technicznych wielu studentów decyduje się na prace przeglądowe, które wymagają znacznej biegłości językowej. Podsumowując, program wielu kierunków studiów nie obejmuje nauki przygotowania tekstów o charakterze naukowym, ponadto kształcenie umiejętności językowych kończy się często na etapie ukończenia liceum.

Pokolenie osób urodzonych po 1990 roku całkiem dobrze sobie radzi w świecie cyfryzacji, jednakże wbrew powszechnej opinii, nie każdy kto biegle posługuje się klawiaturą potrafi równie dobrze formatować wprowadzony tekst. Wbrew pozorom, wiele osób kończących studia słabo radzi sobie z obsługą edytorów tekstu, a śmiem twierdzić, że z opanowaniem arkuszy kalkulacyjnych jest jeszcze gorzej. Wielu studentów decyduje się na badania własne, a bardzo popularną metodą uzyskania danych jest ankieta. Okazuje się, że znaczna część z nich napotyka pewne bariery uniemożliwiające opracowanie danych, takie jak niedostateczna wiedza z zakresu statystycznej analizy danych oraz nieznajomość obsługi oprogramowania wspierającego obliczenia.

Istnieje oczywiście dużo więcej barier, które powodują, że studenci potrzebują wsparcia osób trzecich w przygotowaniu pracy dyplomowej, włączając w to również względy osobiste. Studenci poszukują usługodawców, którzy skłonni są pomóc zarówno od strony edytorskiej jak i merytorycznej. Przeglądając Internet można natknąć się na ogłoszenia zarówno osób prywatnych jak i firm. Na czyje usługi lepiej się zdecydować?

Wsparcie w pisaniu prac licencjackich/magisterskich- czyje usługi wybrać?

Dla wielu osób współpraca ze studentami stanowi formę pracy dodatkowej, wykonywanej w czasie wolnym od pracy „na etacie”. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że usługi firm są na lepszym poziomie niż usługi osób prywatnych. Jednakże zastanów się- skoro ktoś decyduje się na założenie działalności gospodarczej, oznacza to, że ma tak duże zainteresowanie klientów, że jest się w stanie utrzymać ze świadczenia swoich usług. Jeśli ktoś zajmuje się zawodowo współpracą ze studentami, oznacza to po pierwsze, że ma dużą bazę klientów, a po drugie, że dużo więcej czasu poświęca na tego typu działalność w porównaniu do kogoś, kto sobie w ten sposób dorabia. Można się więc spodziewać, że jest w tym po prostu lepszy- w końcu trening czyni mistrza!

Osoba prowadząca działalność gospodarczą ponosi dużo większą odpowiedzialność za jakość wykonanych usług. Jeśli osoba prywatna „spartaczy” swoje zadanie, to co najwyżej naraża się na stratę dodatkowego zajęcia. Negatywne komentarze są dla firm dużo bardziej dotkliwe, ponieważ zła opinia pojawiająca się na przykład na firmowym profilu Facebook oddziałuje silniej niż negatywna opinia o osobie prywatnej, opublikowana na przykład w zamkniętej grupie.

Śledzę grupy kojarzące studentów z usługodawcami i bardzo często pojawiają się tam ostrzeżenia przed osobami, które po otrzymaniu zaliczki urywają kontakt. Nawiązując współpracę z nieznaną osobą, możemy mieć duży problem ze zweryfikowaniem jej tożsamości, więc tak na prawdę nigdy nie mamy pewności komu przelewamy pieniądze. W przypadku firmy, w każdej chwili możemy sprawdzić ją w stosownej bazie (CEDiG lub KRS), co więcej, łatwiej jest dochodzić swoich praw, gdy zostaje się oszukanym przez firmę, niż przez losową osobę prywatną. Ponadto w przypadku współpracy z firmami interesy obu stron mogą zostać zabezpieczone stosowną umową. Oczywiście taka umowa jest możliwa również w przypadku współpracy z osobą prywatną, ale nie oszukujmy się- takie osoby bardzo często nie wykazują przychodów uzyskanych w ten sposób, więc nie chcą tym samym czynić żadnych formalnych kroków związanych z dodatkową działalnością zarobkową.

Współpraca w zakresie przygotowania lub edycji pracy dyplomowej opiera się na dużej dawce zaufania do usługodawcy. W przypadku gdy masz bardzo dużo pieniędzy i jednocześnie bardzo dużo czasu, możesz pozwolić sobie na zły wybór- jeśli jeden usługodawca nie wywiąże się ze swoich zadań, masz przecież czas i środki by szukać dalej. W praktyce większość studentów chciałoby takiej sytuacji uniknąć, ponieważ chyba nikt nie chce rozdawać pieniędzy nierzetelnym usługodawcom, a potem walczyć o ich zwrot. Co więcej, studenci znacznie częściej niż na brak środków narzekają na brak czasu :). Stąd też w skrajnych przypadkach niewykonanie usługi przez zleceniobiorcę może skutkować koniecznością przesunięcia terminu obrony.

Czynnikiem, który skłania studentów do wyboru osoby prywatnej jest często niższa cena. Oszczędność może być jednak pozorna. Z doświadczenia wiem, że trudno jest przygotować dziennie więcej niż 6-8 stron tekstu o wysokiej wartości merytorycznej, mimo, że zajmuję się tym zawodowo i poświęcam temu zajęciu 6-10 godzin dziennie. Ponadto rzetelne przygotowanie tekstu o charakterze naukowym wymaga wielu godzin przygotowania i zapoznania się z literaturą specjalistyczną. Jeśli następnym razem spotkasz się z wyjątkowo niską ceną usługi, zamiast od razu cieszyć się z oszczędności, zastanów się czy będąc specjalistą w danej dziedzinie wykonałbyś podobne zlecenie za pieniądze, które zapłaciłeś.

Wybór firmy jest bezpieczniejszy, jak więc wybrać konkretną firmę?

Zdecyduj się na firmę, która umożliwi ci bezpośredni kontakt z osobą, która będzie wykonywać twoje zlecenie. W ten sposób łatwiej będzie ci ocenić, czy masz do czynienia z profesjonalistą. Zwróć uwagę czy zleceniobiorca umie rzeczowo odpowiedzieć na twoje pytania oraz w przypadku dużego zlecenia- czy jest w stanie przedstawić ci swój plan działania. Zadbaj o to, by zasady współpracy były ściśle określone, umów się na konkretny termin wykonania zlecenia. Zapytaj jak firma rozwiązuje ewentualne problemy- jaka jest ścieżka postępowania w sytuacji, gdy będziesz mieć zastrzeżenia co do jakości wykonanej pracy? Nie bój się wpłacić zaliczki. Taka forma zabezpieczenia zlecenia jest jak najbardziej naturalna. Gdy klient rezygnuje nagle ze współpracy, zleceniobiorca narażony jest na duże straty, więc zaliczka i tak tylko częściowo je rekompensuje.

W Nabla Edukacja możesz liczyć na kompleksowe wsparcie w procesie przygotowania pracy dyplomowej, zarówno w obszarze przygotowania jak i korekty tekstu. Wszystkie zasady współpracy są z góry ustalone, zapewniam rzetelne i terminowe wykonanie zleceń. Ponadto udostępniam wiele możliwości kontaktu, bardzo szybko odpowiadam na wszelkie zapytania.

Chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj do Strefy Studenta

Podsumowując…

Decydując się na usługi firm nie uzyskujesz 100% gwarancji, że jakość wykonania zlecenia będzie doskonała. Masz jednak pewność, że zlecasz usługę wiarygodnemu podmiotowi, którego dane możesz zweryfikować w ogólnodostępnych bazach. Ma to znaczący wpływ na bezpieczeństwo wykonywanych transakcji pieniężnych (wiesz komu przelewasz pieniądze). Ponadto osoby, które zajmują się współpracą ze studentami zawodowo, a nie „od święta”, poświęcają zleceniom dużo więcej czasu i co za tym idzie- posiadają w tym zakresie większe doświadczenie. Z reguły zadowolenie klienta ma dla firm dużo większą wartość, ponieważ każda negatywna opinia może stanowić o jej „być albo nie być” na rynku usług.

Poza zdrowym rozsądkiem, zaufaj również swojemu instynktowi. Jeśli na początku współpracy coś wzbudza twoje wątpliwości i zamiast ulgi (bo w końcu znalazłeś pomoc) odczuwasz zaniepokojenie – skontaktuj się jeszcze raz ze swoim usługodawcą i spróbuj uzyskać odpowiedzi na nurtujące cię kwestie. Otwartość na twoje pytania i udostępnianie rzetelnych informacji może zwiastować wysoką jakość wykonania zlecenia.

Skontaktuj się z autorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.